Ekonomi

BUSİAD’dan ‘ekonomik yönelim’ açıklaması: Karlılık düşecek!

BURSA (İGFA) –Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. günler depreme ve seçim belirsizliğine rağmen.

Ankete katılan firmalar maliyetlerin artmasını beklediklerini, finansmana erişimin zorlaştığını ve karlılıkların azaldığını da belirttiler. İmalat sanayi firmalarının bir önceki çeyreğe göre son çeyrek üretim hacimlerinde artış yönünde yön değiştirdikleri belirtilirken, tüm firmaların istihdam performansına rağmen önümüzdeki 3 ay için üretim miktarlarında güçlü bir artış bekledikleri ifade edildi. ankete katılım, önümüzdeki 3 ayda ortalama olarak bir önceki çeyreğe göre zayıfladı. İstihdam için istihdam beklentilerinin olumlu olduğu gözlemlendi.

Enerji fiyatlarındaki gerileme ve resesyon endişelerinin görece zayıflamasıyla birlikte ihracatçı firmalar önümüzdeki üç aylık ihracat siparişlerinin bir önceki çeyreğe göre ortalama artış göstermesini bekliyor.

DEĞİŞİM VE FAİZ İMKANLARI…

Faiz oranı riskinin ankete katılan tüm şirketlerde bir önceki çeyreğe göre ortalama olarak sınırlı bir artış gösterdiğinin altı çizildi. vurgu yapıldı

Önümüzdeki üç aylık dönemde TL kredi faiz oranı beklentisinin, seçim sonrası para politikasında normalleşmeye yönelik beklentileri yansıtarak, önceki çeyreğe göre ortalamada güçlü artış gösterdiği kaydedildi.

BUSİAD Yürütme Konseyi Başkanı Buğra Küçükkayalar, anket sonuçlarını değerlendirerek, “Deprem, Rusya-Ukrayna Savaşı ve seçim dönemine giren ülkemiz ekonomisi, inanç, öngörülebilirlik ve istikrar üçlüsü. Seçim sürecinin sona ermesiyle birlikte ekonominin vazgeçilmezi olan bu manevi faktörlerin bir an önce yoluna girmesini ve üretim hızımızın artmasını temenni ediyoruz. Türk iş insanları, dövizdeki istikrar ve finansmana erişim kolaylığı ile yatırımlarına hız kesmeden devam edecek. Yaptığımız anketlerde bunu görüyoruz” dedi.

kovancilar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu